Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brodnicy

 

Nawigacja

2015/16

  • 6 maja 2024 r.

    W dniu dzisiejszym uczniowie klas czwartych i piątych uczestniczyli w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa, w ramach programu #edukacjaZwojskiem. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności, kształtowanie nawyków i umiejętności z zakresu obrony, ochrony ludności oraz zachowanie w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania pomocy, podstawami ewakuacji i pierwszej pomocy. Bardzo dziękujemy przedstawicielom Jednostki Wojskowej w Brodnicy za przekazaną wiedzę oraz praktykę.

  • 5 maja 2024 r.

    Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza (5 V 1846 – 15 XI 1916) – Patrona naszej szkoły, pisarza, dziennikarza, podróżnika i działacza społecznego, laureata Nagrody Nobla

     

     

    „Szczęście jest zawsze tam, gdzie je człowiek widzi...” H. Sienkiewicz, Quo vadis

         5 maja 2024 r. przypada kolejna rocznica urodzin naszego Patrona szkoły Henryka Sienkiewicza. W tym roku szczególnie mocno akcentujemy to wydarzenie, ponieważ świętujemy ROK PATRONA SZKOŁY z okazji Jubileuszu 50-lecia nadania imienia H. Sienkiewicza naszej szkole. Biblioteka szkolna zachęca do zapoznawania się z  bogatym księgozbiorem poświęconym tej znamienitej postaci. Można wypożyczyć książki, zaznajomić się z sylwetką pisarza, jego życiorysem i twórczością pisarską. W szkolnych zbiorach są bogato ilustrowane wydania powieści, nowele, książki biograficzne, albumy.

     

     

    KALENDARIUM życia Henryka Sienkiewicza:

     

    5 V 1846 - urodził się w Woli Okrzejskiej (Podlasie)
    1866–71 - studiował w Szkole Głównej Warszawskiej i Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim
    1872–87 - współpracował z prasą warszawską
    1876–78 – napisał „Listy z podróży do Ameryki”
    1882–87 – był redaktorem warszawskiego dziennika „Słowo”
    1884–88 - opublikował Trylogię: Ogniem i mieczem (1884), Potop (1886), Pan Wołodyjowski (1886–88)
    1890 - opublikował powieść „Bez dogmatu”
    1896 - ukończył  powieść „Quo vadis”
    1900 - opublikował powieść „Krzyżacy”

    1900 - obchodził 25-lecie pracy twórczej (ze składek społeczeństwa zakupiono i przekazano w darze pisarzowi majątek Oblęgorek)
    1905 - został laureatem Nagrody Nobla
    1911 - opublikował powieść „W pustyni i w puszczy”
    15 XI 1916 - zmarł w Vevey k. Lozanny

    1924 - sprowadzono prochy H. Sienkiewicza do Warszawy i złożono je w podziemiach Katedry św. Jana w Warszawie

     

           Biblioteka szkolna zachęca swoich Czytelników do zapoznawania się z książkami Henryka Sienkiewicza. Czytajcie nie tylko obowiązkowe lektury szkolne, jak „Latarnik”, „W pustyni i w puszczy”, „Quo vadis”, ale też inne dzieła Patrona szkoły. Zapraszamy do biblioteki szkolnej po publikacje!
                                                                                                                         

                   M. Połyńczuk

  • 3 maja 2024 r.
  • 29 kwietnia 2024 r.

    W tygodniu dla Ziemi, uczniowie klas 4-8 również intensywnie włączyli się w działania proekologiczne. Były zajęcia poświęcone ekologii i dbałości o środowisko, quizy, krzyżówki, wyjścia w teren, wykonywanie gazetek, plakatów, ozdób z plastiku, dając tym samym drugie życie butelce . Najwięcej jednak emocji i radości wzbudziła akcja "Zielone parapety", która przerosła nasze oczekiwania i parapety na korytarzu szkolnym stały się... kolorowe... Zobaczcie sami, czyż nie pięknie wyglądają? Najważniejsze, aby teorię przełożyć w praktykę... Każdy najmniejszy gest, dostrzeganie piękna przyrody i szacunek dla niej, oszczędzanie wody, prądu, segregacja śmieci, używanie toreb wielokrotnego użytku, .... przybliża nas do czystości i ochrony naszej planety. Niech refleksją będzie stwierdzenie, iż Natura poradzi sobie bez ludzi, a czy człowiek bez przyrody przetrwa...??? Dziękujemy uczniom, nauczycielom, w tym wychowawcom, Dyrekcji oraz rodzicom za SP1 za włączenie się w akcje i działania proekologiczne. We współpracy siła!

  • 26 kwietnia 2024 r.

    Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne obchodzone 22 kwietnia. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Jak co roku nasza szkoła poświęciła naszej planecie więcej czasu – obchody tego święta trwały przez cały tydzień. Uczniowie klas młodszych angażowali się w edukacje ekologiczną i podejmowali działania, by przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Podczas zajęć tworzyli gazetki, plakaty, prace plastyczne, rozwiązywali quizy, rebusy, dzięki którym dodatkowo utrwaliły wiedze na ten temat. Brali udział w grach terenowych i starannie sadzili kwiaty, które zdobią korytarze szkolne. Gratulacje dla najmłodszych za zaangażowanie i świadomość konieczności pielęgnowania naszej planety!

  • 23 kwietnia 2024 r.

    Z okazji Dnia Ziemi, 22 kwietnia miała miejsce aktywność proekologiczna uczniów klasy 7a w Domu Seniora w Brodnicy. Przy okazji był to czas międzypokoleniowej wymiany wiedzy, doświadczeń, umiejętności , czas pełen wrażeń oraz refleksji. Uczniowie spisali się na medal!

  • 23 kwietnia 2024 r.

    Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     

    „SIENKIEWICZOWSKIE IMPRESJE” - Biblioteka szkolna ogłasza wyniki szkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego

     

        Biblioteka szkolna obchodzi  ROK PATRONA SZKOŁY z okazji Jubileuszu 50-lecia nadania imienia Henryka Sienkiewicza naszej szkole! Konkurs czytelniczo-plastyczny „Sienkiewiczowskie impresje” dla uczniów z klas VI i VII został rozstrzygnięty. Jego celem było pogłębienie wiedzy dotyczącej życia i twórczości Patrona szkoły, a także rozwój umiejętności czytelniczych i plastycznych oraz wrażliwości estetycznej uczniów.

    Zwycięzcy konkursu:

    kategoria obraz:

    I miejsce:

    Maja Stachowiak – VIc

     II miejsce:

      Aleksandra Wiadro – VIa 

     III miejsce:

       Maksymilian Kiczyński – VIc

     Wyróżnienie:

      Amelia Jarzembska - VIa 

       Zuzanna Rybka – VIa  

      Dominik Wasiak – VIIa

     

     kategoria rzeźba:

     I miejsce:

      Władysław Skopin - VIIa

      II miejsce:

      Lena Kucińska – VIIa   

                                                                                    Gratulujemy!

                                                                                                                               Organizatorki:

    M.Połyńczuk 

    J. Stożyńska

  • 22 kwietnia 2024 r.

    22 kwietnia to ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI, podczas którego przypominamy o tym jak należy o nią dbać. Święto przypomina o znaczeniu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, zachęca do zjednoczenia się i podjęcia działań na rzecz zdrowszej planety i jaśniejszej przyszłości.

    Szczególną popularnością cieszy się w szkołach, gdzie dzieci i młodzież biorą udział w zajęciach poświęconych ekologii i ochronie środowiska. Wychodzimy również poza szkołę, aby propagować postawy ekologiczne oraz zachęcać do bycia EKO.

    Wkrótce relacja z działań przeprowadzanych w SP1 w dniach 22-26 kwietnia 2024. Niech każdy dzień będzie Dniem Ziemi.

  • 18 kwietnia 2024 r.

    18 kwietnia w naszej szkole odbyły się zawody sportowe w ramach Ogólnopolskiego Projektu Niebieskie Igrzyska organizowanego przez Fundację Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Uczniowie klas I-VIII wspólnie pokonywali stacje zadaniowe, natomiast chłopcy z klas VII-VIII odbyli mecze piłki nożnej. Zajęcia miały na celu pokazanie, że  każdy może być sportowcem. Na uczniów czekało wiele zadań, podczas których mogli sprawdzić swoją wytrzymałość, równowagę, zwinność, celność i szybkość. Głównym przesłaniem tego wydarzenia jest pokazanie dzieciom, że mimo tego, że wyglądamy tak samo, są wśród nas osoby, które inaczej widzą i odczuwają świat. Ale nie oznacza to, że nie możemy się razem bawić, odnosić sukcesy i być sportowcami na miarę własnych możliwości. Na zakończenie igrzysk zostały wręczone dyplomy, medale i słodki podarunek. 

  • 18 kwietnia 2024 r.

    Dla pasji nie ma złej pogody Wielkie brawa dla uczestników tegorocznych rozgrywek o Puchar Tymbarku! Pomimo kapryśnej pogody, Wasze uśmiechy sprawiły, że atmosfera była niesamowita. Czekamy już z niecierpliwością na kolejny turniej!

  • 17 kwietnia 2024 r.

    Nasza ZOSIA jest niesamowita. Nasz talent!!! Od najmłodszych lat dzielnie kroczy do celu. I jest… Kolejny sukces Zosi! PIERWSZE MIEJSCE W XVI PRZEGLĄDZIE PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ w kategorii Szkół Podstawowych klas 4-6. Gratulujemy!!! brawo

  • 16 kwietnia 2024 r.

    "Zobacz, przytul, pokochaj" - z takim przesłaniem gościliśmy dziś pracowników LappyLand wraz ze swoimi pupilami. Podczas tej niezwykle lekcji z udziałem jeży pigmejskich, tchórza, tchórzofretki, żółwi chińskich, żółwia pustynnego i skunksów, dzieci miały okazję sporo się dowiedzieć o tych sympatycznych zwierzętach, poznać ich wymagania życiowe, usłyszeć o nich wiele ciekawostek, a nawet pogłaskać.To była piękna i pasjonująca lekcja!

  • 16 kwietnia 2024 r.

    Dykcja to bardzo ważny element nie tylko w teatrze, czy śpiewaniu. Pomaga również w pracy, czy nawet w życiu prywatnym. Przyczynia się ona do sukcesów oraz zwiększa poczucie pewności siebie podczas rozmów z innymi lub wystąpień publicznych. Powoduje, że inni nas słuchają, gdy mówimy oraz sprawia, że lepiej wyrażamy to, co chcemy przekazać.

    Nasz język ojczysty zajmuje wysokie miejsce w rankingach najtrudniejszych języków świata. A umiejętność wymówienia łamańców językowych to absolutny poziom master.

    I mamy talenty wśród naszych najmłodszych, którzy reprezentowali swoje umiejętności w Międzyszkolnym Konkursie „Czytanie i recytowanie wierszy trudnych brzmieniowo”, organizowanym przez SP4. Oskar Mazanowski z klasy 2 wywalczył III miejsce w kategorii klas 2, a wyróżnienie otrzymał Alan Rzepka z klasy 2 oraz Laura Dobrowolska z klasy 1. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział – Bartłomiej Błaszczyk i Dawid Szok. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

  • 15 kwietnia 2024 r.

    Drużynowe biegi przełajowe to niezwykle emocjonujące zawody. Nasze drużyny odniosły dziś sukces aż trzykrotnie stając na podium. Jesteśmy z Was dumni!

  • 12 kwietnia 2024 r.

    W ostatnim dniu XXVI Tygodnia Profilaktyki odbyły się warsztaty "Zdrowie psychiczne. Jak sobie radzić ze stresem?" Uczniowie poznali i ćwiczyli wybrane techniki relaksacyjne, aby mogli je później zastosować w różnych stresujących sytuacjach.

  • 12 kwietnia 2024 r.

    ​​​​​​Biblioteka szkolna zaprasza po książki na temat ZDROWEGO STYLU ŻYCIA, aby pogłębić wiedzę zdobytą podczas TYGODNIA PROFILAKTYKI w szkole

     

     

     

    1. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
    2. Mleko i jogurty wzmacniają nasze kości.
    3. Dzień bez warzyw i owoców lub soku to dzień stracony.
    4. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.
    5. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
    6. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

     

          Biblioteka szkolna, zgodnie z zapotrzebowaniem ze strony nauczycieli i uczniów, zgromadziła bogatą kolekcję książek upowszechniających zdrowy styl życia. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach, spotkaniach, projektach prozdrowotnych. Posiadamy publikacje o poruszanych w Tygodniu Profilaktyki aspektach.  Teraz wystarczy tylko przyjść do biblioteki, wypożyczyć książkę, pogłębić wiedzę i zastosować ją w codziennym życiu.

    Polecane tytuły książek, z którymi warto się zapoznać:

    • Zdrowe żywienie – poradnik dla dzieci,
    • Dlaczego myjemy ręce?,
    • Dlaczego potrzebujemy snu?,
    • Dlaczego warto ćwiczyć?,
    • Dlaczego myjemy zęby?,
    • Zdrowie: To, co warto wiedzieć,               
    • Piramida w kuchni, czyli dzieci zdrowo gotują,
    • Dobre kalorie – zdrowe jedzenie,
    • Te cudowne warzywa,
    • Dzieci i zdrowe jedzenie – to nie bajka,
    • Owoce świata – skarbnica zdrowia,
    • Dzieci gotują – kurs gotowania dla dzieci,
    • Warzywa – bogactwo witam,
    • Owoce – bogactwo witamin,
    • Owoce egzotyczne,
    • Łakomczuszki: Piramida żywieniowa dla dzieci,
    • Niejadek: Spotkanie z dietetykiem,
    • Zdrowe odżywianie,
    • Miód – Zdrowie z natury,
    • ABC zdrowego stylu życia,
    • Paznokcie na poziomie,
    • Zamień chemię na jedzenie,
    • Zielona herbata - cudowny lek,
    • Sałatki i surówki – zdrowo jesz, zdrowo żyjesz!,
    • Pielęgnacja włosów w domu,
    • Pielęgnacja skóry,
    • Żyj zdrowo i aktywnie z Anną Lewandowską,
    • Jestem zdrów - wiem co jem, ruszam się, dbam o higienę,
    • Warzywa, czyli sprawdzone receptury na ziemniaki, kapustę, pomidory…,
    • Wiem, co jem: ćwiczenia z zakresu zdrowego odżywiania,
    • Uwaga, to niebezpieczne,
    • Jestem bezpieczny: na ulicy, na podwórku, w lesie,
    • Ekologia - Odkrywanie świata,
    • Zarazki,
    • Ludzkie ciało - Ważne i ciekawe,
    • Ekologia: obrazkowa encyklopedia dla dzieci,
    • O zachowaniu się w lesie,
    • Dbaj o zdrowie - obrazki dla maluchów,
    • Jestem samodzielny - wiem i potrafię,
    • Ostrożnie z ogniem,
    • Bezpieczni w domu,
    • Bezpieczni nad wodą.

                                                                                                             M. Połyńczuk

  • 11 kwietnia 2024 r.

    XXVI Tydzień Profilaktyki powoli dobiega końca ...

    Dzisiaj odbyły się uroczyste apele, na których dokonano podsumowania działań profilaktycznych w roku szkolnym 2023/2024. Przedstawiona scenka profilaktyczna" Przemoc domowa" mogła być odzwierciedleniem sytuacji występujących w niektórych rodzinach, a zarazem była wskazówką jak radzić sobie z problemami przemocy. Zaproszeni goście podkreślili wagę i znaczenie podejmowanych inicjatyw w celu niwelowania jakże ważnego problemu. Podkreślono istotę wzajemnej współpracy wielu instytucji.

  • 10 kwietnia 2024 r.

    XXVI Tydzień Profilaktyki w Oddziałach Przedszkolnych. Profilaktyka zdrowotna to ważny aspekt edukacji najmłodszych. W spotkaniach z pielęgniarką szkolną dzieci z Grup 5 i 6 latków rozmawiały na temat zdrowego odżywiania i dbania o higienę osobistą.

  • 10 kwietnia 2024 r.

    Choroby pasożytnicze - jak się przed nimi ustrzec? Jak pozbyć się "nieproszynych gości" takich jak: kleszcze, wszy czy owsiki? Na te i inne pytania poszukiwali odpowiedzi uczniowie klas czwartychPogadanka odbyła się w ramach XXVI Tygodnia Profilaktyki.

  • 10 kwietnia 2024 r.

    XXVI Tydzień Profilaktyki obfituje w wiele wydarzeń. Spotkania z policjantami z Komendy Policji w Brodnicy przybliżyły uczniom tematykę odpowiedzialności prawnej nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega różnica między małoletnim a nieletnim, czym jest demoralizacja. Rozmawiano na temat przejawów demoralizacji, cyberprzemocy oraz ich konsekwencji.

strona: